Year   Name                                                School                         Event(s)
1940 Austin Austin Medley Relay
1941 Lewis Anderson Austin 100 Breaststroke
1943 Austin Austin 200 Free Relay
1944 Jocko McKenzie Rochester 100 Backstroke
1945 Elias Seira Austin 220 Free, 100 Free
  Austin Austin 200 Free Relay
  Jocko McKenzie Rochester 100 Backstroke
1946 Elias Seira Austin 100 Freestyle
  J. Hoilin Austin 100 Backstroke
1947 Jim Anderson Austin 50 Free, 100 Free
  Austin Austin 200 Free Relay
1948 Austin Austin Medley Relay
  Elias Seira Austin 220 Freestyle
  Earl Hallum Austin Diving
  C. Lees Austin 100 Backstroke
  Thatcher Austin 100 Breaststroke
1949 Earl Hallum Austin Diving
  Spock Rochester 100 Backstroke
1950 Earl Hallum Austin Diving
1951 Austin Austin Medley Relay
  Larry Conway Winona 200 Freestyle
  Dick Kimball Rochester Diving
1952 Dick Kimball Rochester Diving
  Wangen Austin 100 Breaststroke
1953 Rochester Rochester Medley Relay
  Dick Kimball Rochester Diving
  M. Ashpole Rochester 100 Freestyle
1954 Rochester Rochester Medley Relay
  Mike Fitzgerald Rochester 200 Freestyle
  Wilton Berger Winona 150 IM
  Dick Kimball Rochester Diving
  M. Ashpole Rochester 100 Freestyle
1955 Mike Fitzgerald tied with Rochester 200 Freestyle
  Wilton Berger Winona 200 Freestyle, 150 IM
  Roger Dahnert Rochester Diving
  Dave Ewert Rochester 100 Backstroke
1956 Wilton Berger Winona 200 Freestyle, 150 IM
  Roger Dahnert Rochester Diving
  J. Hauser Winona 100 Freestyle
  Mike MacLean Rochester 100 Backstroke
1957 Rochester Rochester Medley Relay
  Steve Jackman Rochester 200 Freestlye
  Mike MacLean Rochester 150 IM, 100 Back
  J. Hauser Winona 50 Free, 100 Free
1958 Mike MacLean Rochester 150 IM
  Bruce Brown Rochester Diving
  Steve Jackman Rochester 100 Freestyle
  Rochester Rochester 200 Free Relay
1959 Rochester Rochester Medley Relay
  Steve Jackman Rochester 50 Freestyle
  Bruce Brown Rochester Diving
  Mike MacLean Rochester 100 Backstroke
1960 Bruce Brown Rochester Diving
1961 Pat MacLean Rochester 50 Freestyle
  Bruce Brown Rochester Diving
1962 Rochester Rochester Medley Relay
  Bruce Brown Rochester Diving
  John Salassa Rochester 100 Free, 400 Free
  Pat MacLean Rochester 100 Backstroke
1963 Rochester Rochester Medley Relay
  John Salassa Rochester 200 Free, 400 Free
  Allen Lunemann Rochester 100 Butterfly
  John Little Rochester 100 Freestyle
1964 John Salassa Rochester 200 IM 
  Pat MacLean Rochester 50 Free, 100 Back
  Jim Kirklin Rochester Diving
1965 Jim Kirklin Rochester Diving
  Mike Fisher Rochester 100 Breaststroke
1966 Rochester Rochester Medley Relay
  Mike Fisher Rochester 100 Breaststroke
1967 Tom Hodgson Rochester Mayo 200 IM, 100 Butterfly
  Mike Fisher Rochester Mayo 100 Breaststroke
1968 Tom Hodgson Rochester Mayo 200 IM, 100 Free
  Dan Devine Rochester Mayo 100 Backstroke
1969 Jeff Latz Rochester Mayo 100 Freestyle
  Dan Devine Rochester Mayo 100 Backstroke
  Chuck Swanson Rochester Mayo 100 Breaststroke
1970 Jeff Latz Rochester Mayo 100 Freestyle
  Rany Stoike Austin 100 Backstroke
1971 Winona Winona Medley Relay
  Jeff Latz Rochester Mayo 100 Freestyle
  Terry Reding Austin 100 Breaststroke
1972 Winona Winona Medley Relay
  Tom Spicer Rochester JM 100 Breaststroke
1973 Winona Winona Medley Relay
  John Sheehan Winona 100 Butterfly
1974 Mark Anton Rochester Mayo Diving
1976 Mark Anton Rochester Mayo Diving
1977 Gary Muschow Austin 200 Freestyle
  Mark Anton Rochester Mayo Diving
1978 Albert Lea Albert Lea Medley Relay
  Gary DeRoos Albert Lea 100 Backstroke
  Austin Austin 400 Free Relay
1979 Jon Schmitz Albert Lea 100 Butterfly
  John Fox Winona 100 Breaststroke
1981 Ron Oman Rochester Mayo Diving
1982 Shawn Anderson Rochester JM Diving
  Bob Hauck Northfield 200 IM, 100 Back
  Mark Vininski Faribault 100 Breaststroke
1983 Bob Hauck Northfield 200 IM, 100 Back
  Mark Sebesta Rochester JM 100 Breaststroke
1984 Sigfrid Muller Rochester Mayo 100 Backstroke
1985 Kevin Casson Northfield 200 Freestyle
1986 Paul Kaump Rochester Mayo 100 Backstroke
1987 Tom Guillou Winona 200 Freestyle
1988 Sean Quackenbush Rochester Mayo 100 Butterfly
  Scott Hart Rochester Mayo 500 Freestyle
1988 Mike Spencer Rochester Mayo 100 Breaststroke
1989 Jason Kindseth Faribault 100 Butterfly
1990 Eric Jorgenson Rochester JM 50 Free, 100 Free
1991 Steve Smith Mankato East Diving
1992 Steve Smith Mankato East Diving
1996 Gary Dusbabek Red Wing Diving
1997 Red Wing Red Wing 200 Free Relay
1998 Nick Early Red Wing 200 Freestyle
  Nick Brase Red Wing 50 Freestyle
  Red Wing Red Wing 200 Free Relay
  Red Wing Red Wing 400 Free Relay
1999 Justin Hake Red Wing 100 Butterfly
  Red Wing Red Wing 200 Free Relay
  Arick Severson Red Wing 100 Breaststroke
2000 Red Wing Red Wing Medley Relay
  Michael Belting Owatonna 200 Freestyle
  Doug Klein Red Wing Diving
2001 T. Schmidt, D. Buhr, Faribault 200 Free Relay
  G. Harn, N. Fuller    
  Doug Klein Red Wing Diving
  Justin Hake Red Wing 100 Butterfly
2002 Dan Buhr Faribault 50 Freestyle
  Doug Klein Red Wing Diving
  Justin Hake Red Wing 100 Butterfly
2003 Beau Webber Austin Diving
2005 Matt Gallagher Northfield 50 Freestyle
2006 Matt Gallagher Northfield 100 Butterfly
2007 Kirby Mattocks Mankato West Diving
  Matt Gallagher Northfield 100 Butterfly
2008 Turner Eckstrom Red Wing Diving
2009 Brian Kiel Rochester Century 200 IM
  Kendrick Bachman Rochester JM 100 Fly, 100 Breast
  Alex Cox Rochester Century 500 Freestyle
  Turner Eckstrom Red Wing Diving
2010 Alex Cox Rochester Century 500 Freestyle
  Turner Eckstrom Red Wing Diving
  Kyle Engen Red Wing 100 Butterfly
2011 Chris Freeman Rochester Century 500 Freestyle
  Tanner Alms Red Wing 500 Freestyle
2012 Tanner Alms Red Wing 500 Freestyle
2013 Tanner Alms Red Wing 500 Freestyle
2014 Tanner Alms Red Wing 500 Freestyle
2015 Craig Heimark Austin 100 Freestyle
  Hunter Connelly Red Wing 100 Backstroke
2016 Paul Sadergaski Faribault 100 Butterfly
  Hunter Connelly Red Wing 100 Backstroke
2017 Griffin Wolner Winona 200 Free, 500 Free
  Paul Sadergaski Faribault 50 Free, 100 Fly