2017 Big 9 Girls Track & Field All-Conference
Big 9 Track & Field All-Conference is determined at the Big 9 Conference Meet.  In relays, first place earns All-Conference, second place is named Honorable Mention.  In individual events, 1st and 2nd places are automatically All-Conference as well as all who surpass a time based on past conference meet finishes.  If there are less than four who meet that standard, then the next highest finishers among the top four are Honorable Mention.
 
100 Dash       200 Dash  
Century Kinga Mozes     Century Katherine Eidem
Century Katherine Eidem     Century Kinga Mozes
Northfield Mya Jirik     Mankato West Erica Benson
Winona Marquetta Berlin Burns     Honorable Mention
Mankato East Emma Baynes     Mankato East Emma Baynes
Mankato East Grace Rodriguez        
Owatonna Sydney Schultz        
           
400 Dash       800 Run  
Century Katherine Eidem     Owatonna Syd Kretlow
Red Wing Emily Hart     Mayo Jennifer Clark
Northfield Elizabeth Acheson     Century Ellie Luinenberg
Honorable Mention     Honorable Mention
Austin Odongonga Oballa     Northfield Katherine Brust
           
1600 Run       3200 Run  
Century Alyson Welch     Century Alyson Welch
Red Wing Grace Johnson     Red Wing Grace Johnson
Honorable Mention     Honorable Mention
Faribault Madelyn Skjeveland     John Marshall Megan McDevitt
Mankato East Ivy Glade     Mankato East Eve Anderson
           
100 Hurdles       300 Hurdles  
Mankato West Aliyah Dawkins     Mankato West Erica Benson
Mankato West Indya Campbell     Northfield Mallory Godfrey
Austin Taige Iverson     Austin Paige Raymond
Honorable Mention     Honorable Mention
Red Wing Elle Thorson     Red Wing Ella Scott
           
4 x 100 Relay          
Owatonna J. Sullivan, S. Schultz, K. Gregory, M. Achterkirch  
Honorable Mention        
Mankato East G. Rodriguez, M. Geraets, A. Burgess, E. Baynes  
           
4 x 200 Relay          
Owatonna S. Anderson, S. Schultz, K. Gregory, M. Achterkirch
Honorable Mention        
Red Wing E. Hart, T. Heise, C. Hanson, T. McGrath  
           
4 x 400 Relay          
Northfield E. Acheson, K. Brust, H. Mackenthun, E. Rezac  
Honorable Mention        
Mankato West E. Benson, A. Goellner, J. Schwartz, K. Thompson
           
4 x 800 Relay          
Mankato West J. Schwartz, A. Goellner, C. Flannery, A. Egli  
Honorable Mention        
Mayo          
           
High Jump       Pole Vault  
Mankato West Erica Benson     Austin Sydney Marsh
Albert Lea Sarah DeHaan     Northfield Karissa Ricks
Mankato West Aliyah Dawkins     Honorable Mention
Honorable Mention     Mankato West Chelsea Schaffer
Century Katherine Eidem     Mankato West Rachel Phinney
           
Long Jump       Triple Jump  
Century Kinga Mozes     Red Wing Paige Patterson
Mankato West Aliyah Dawkins     Red Wing Madisyn Lyons
Northfield Elizabeth Acheson     Honorable Mention
Mayo Annie Wendt     Austin Sydney Marsh
Red Wing Madisyn Lyons     Mayo Annie Wendt
Red Wing Paige Patterson        
           
Shot Put       Discus  
Faribault Megan Gehrke     Faribault Lauren Isaacson
Austin Amber Hansen     Faribault Megan Gehrke
Northfield Annalee Olson-Sola     Honorable Mention
Mankato West Claire Rehome     Mankato East Bella Klabough
Mankato East Carissa Shank     Northfield Annalee Olson-Sola
Northfield Emma Roethler