2017 Big 9 Boys Track & Field All-Conference
Big 9 Track & Field All-Conference is determined at the Big 9 Conference Meet.  In relays, first place earns All-Conference, second place is named Honorable Mention.  In individual events, 1st and 2nd places are automatically All-Conference as well as all who surpass a time based on past conference meet finishes.  If there are less than four who meet that standard, then the next highest finishers among the top four are Honorable Mention.
100 Dash       200 Dash  
Mankato West Jake Makela     Mankato West Melik Davis
Mayo Ray Motley     John Marshall Abdul-Hakeem Mustapha
John Marshall Abdul-Hakeem Mustapha     Mayo Ray Motley
Winona Robert Warren     John Marshall Shuhan Ameen
John Marshall Shahan Ameen     Mankato West Jake Makela
Century Samuel Amusan        
           
400 Dash       800 Run  
Mankato East Roderick Miller     Century Antonio Judson-Red Elk
Winona Noah Schultz     Northfield  Clay Quiring
Honorable Mention     Honorable Mention
Mankato East Desmond Bassett     Red Wing Weston Wyatt
Mankato East Jacob Baynes     John Marshall Sam Sonnabend
           
1600 Run       3200 Run  
Century Antonio Judson-Red Elk     Faribault Adam Tuma
Mayo Spencer Moore     Winona Carter Briggs
Honorable Mention     Century David Will
Century David Will     Winona Colten Brand
Red Wing Tom Nemanich        
           
100 Hurdles       300 Hurdles  
Austin Trent Brown     Austin Trent Brown
Century Caleb Hedlund     Century John Daugherty
John Marshall Jared Poole     Honorable Mention
Honorable Mention     Mankato East Isaiah Baynes
Zachary Wendt       Century Joel Nielsen
           
4 x 100 Relay          
John Marshall D. Stearns, A-H. Mustapha, J. Velez-Hames, S. Ameen
Honorable Mention        
Mankato West T. Altenburg, M. Davis, C.J. Terry, J. Makela  
           
4 x 200 Relay          
Mankato East D. Bassett, J. Baynes, I. Baynes, R. Miller  
Honorable Mention        
Century M. Benjamin, L. Fisher, S. Nah, S. Amusan  
           
4 x 400 Relay          
Mankato East C. Rykhus, W. Stark, R. Miller, I. Baynes  
Honorable Mention        
Owatonna J. Dowhaniuk, B. Schmidt, Z. Barrett, O. Koslosky  
           
4 x 800 Relay          
Red Wing W. Wyatt, A. Beckner, B. Zucker, T. Wallin  
Honorable Mention        
Century J. Benjamin, J. Robelia, K. Philpott, B. Nee  
           
High Jump       Pole Vault  
Mankato East Ben Ziegler     Century Dante Fitzimmons
Mankato West Erik Krenz     Austin Aiden Wilson
Honorable Mention     Honorable Mention
Winona Dakota Matthees     Mankato West Matt Thompson
Mankato West Jonathan Sikel     Mankato West Jack Brown
           
Long Jump       Triple Jump  
Northfield August Foss     Owatonna Dalton Kubista
Mankato West Jonathan Sikel     Mankato West Jonathan Sikel
Honorable Mention     Honorable Mention
Mayo Zachary Wendt     Mankato East Ben Ziegler
John Marshall Ethan Sor     John Marshall Jared Poole
           
           
Shot Put       Discus  
Owatonna Darik Elstad     Faribault Felipe Ramirez
Faribault Felipe Ramirez     Austin Pat Hagan
Honorable Mention     Honorable Mention
Owatonna Andy Jensen     Mankato West Garrett Shumski
Owatonna Ethan DeKam     Owatonna Darik Elstad